Aby zobaczyć tutaj obiekt pobierz plug-in wyświetlający animację FLASH
Start
O Nas
Kalendarium
Galeria
Wyszukiwanie
Kontakt
Oferta
Podpisanie porozumienia z FALCK
25 Cze 2009, 23:37

9 czerwca 2009 to zdecydowanie historyczny dzień dla ratowników  Harcerskiej Grupy Ratowniczo-Medycznej „Piaseczno”.

 

Już na jesieni 2008 roku dzięki uprzejmości Komendanta Mirosława Bośka z Państwowej Straży Pożarnej nasza reprezentacja wzięła udział w spotkaniu mającym na celu rozpoczęcie współpracy w zakresie poprawy bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych i masowych pomiędzy jednostkami systemu ratowniczego ( zarówno z PSP jak i Pogotowiem Ratunkowym) a społecznymi organizacjami zajmującymi się tą tematyką. Temat ten został bardzo szybko podjęty przez operatora Pogotowia Ratunkowego w Piasecznie firmę Falck, która od razu zadeklarowała pomoc w wyszkoleniu ratowników. Od grudnia aż do marca toczyły się rozmowy dotyczące zakresu współpracy naszej Grupy z firmą Falck. Rozważane było kilka różnych modeli współpracy i jej zakresu.

 

3 marca 2009 w siedzibie Falck w Warszawie odbyło się spotkanie ratowników HGR-M z przedstawicielami Falck, nauczycielami z Studium Ratownictwa oraz Kierownikiem Stacji Pogotowia w Piasecznie. Spotkanie prowadzone było przez Pana Wojciech Jóźwiaka Kierownika Centrum Operacyjnego Falck, który przedstawił założenia tworzonego projektu. W drugiej części spotkania ratownicy mieli możliwość pokazania swoich umiejętności w pozorowanej sytuacji w Sali ćwiczeniowej pod okiem wykładowcy ze Studium Ratownictwa, który dokonał oceny działań. Spotkanie rozpoczęło formalne przygotowania do rozpoczęcia projektu, dzięki któremu HGR-M osiągnie status gotowości operacyjnej niezbędnej do włączenie Grupy jako jednostki wspomagającej Państwowy System Ratownictwa.

 

Prace nad porozumieniem, które pozwoli realizować ten cel zarówno naszym ratownikom jak i firmie Falck trwały, aż do początku czerwca. Porozumienie zawiera zapisy związane z pierwszą fazą działań czyli dyżurami Ratowników ZHP jako wolontariusze w piaseczyńskich karetkach. Dzięki dyżurom członkowie Grupy zdobywać będą wiedzę i doświadczenie. Będzie to również szansa na zapoznanie się z typowymi wezwaniami, zasadami pracy w pogotowiu i możliwość poznania dyspozytorów i personelu medycznego w piaseczyńskim Pogotowiu Ratunkowym. To ważny element nabierania zaufania profesjonalnych służb ratowniczych do działających społecznie Ratowników ZHP.

 

Tak starannie przygotowane porozumienie musiało być podpisane w odpowiedniej atmosferze. Udało się to dzięki Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie.  To w nowych pomieszczeniach PCZK spotkali się sygnujący porozumienie: Pani Marzena Bartycka Dyrektor Regionu Mazowsze Falck oraz reprezentująca ZHP phm. Kinga Socha Komendantka Hufca ZHP Piaseczno a także phm. Aniceta Maciejewska Skarbnik Hufca i oczywiście zaproszeni goście. Nie zabrakło Pana Wojciecha Jóźwiaka z Falck, a to właśnie jemu porozumienie zawdzięcza swój kształt. Wspierał on działania Grupy od samego początku. Obecni byli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w osobie Komendanta Mirosława Bośka, Zastępcy  Komendanta Policji mł. insp. Sławomir Ołdakowski, Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Powiatu Piaseczyńskiego Pana Wiesław Murawski oraz Pan Piotr Weremko Kierownik Stacji Pogotowia w Piasecznie. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Paweł Basiak Kierownik oddziału Ratownictwa w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Podpisane Porozumienie to wielki krok w kierunku uzyskania gotowości operacyjnej Grupy do włączenia do Systemu Ratownictwa. Droga jest jeszcze daleka, ale po tym spotkaniu wiemy już, że mamy sojuszników, którzy będą nas w niej wspierać.

 

Za pokładane w nas nadzieję już teraz dziękujemy firmie Falck. Mamy nadzieję, że współpraca będzie się szybko i owocnie rozwijać.

 

Zdjęcia z tego wydarzenia można oglądać w naszej galerii.